Trabzon Maçka Yaylaları

Trabzon Maçka Yaylaları

Tarih ve doğanın iç içe olduğu Trabzon’un Maçka ilçesini ziyaretiniz sırasında gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz yaylaları sizler için hazırladık. Hepsi birbirinden güzel ve büyüleyici bu yayları ziyaretiniz sırasında ruhunuzun ve bedeninizin dinlendiğini hissedeceksiniz.

Şolma Yaylası

Şolma Yaylası

Maçka ilçe merkezine 22 km’lik bir uzaklığa sahip olan Şolma Yaylası’na hem kendi aracınızla hem de yaz aylarında Maçka merkezden kalkan minibüslerle ziyaret etmeniz mümkün.

Mavura Yaylası

Mavura Yaylası

Şolma Yaylası’na 3.5 km’lik bir uzaklıkta bulunan Mavura Yaylası, özellikle yaylaya çıkılan dönemde oldukça hareketli oluyor. Konaklama için bir tesis bulunmadığı için kamp malzemelerinizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Doğa yürüyüşü sevenler için Şolma Yaylası’ndan Mavura Yaylası’na yürüyerek de gidebilirler.

Kiraz Yaylası

Kiraz Yaylası

Maçka ilçesinin Gürgenağaç Köyü’nden 7 km’lik bir mesafede bulunan Kiraz Yaylası’na giden bir toprak yol bulunuyor. Kiraz Yaylası’na çıkınca 1850 m yükseklikte olmanın hafifliğini burada buz gibi akan derelerin suyuyla taçlandırabilirsin. Yaylayı ziyaret edeceğiniz zaman Hamsiköy ve Gürgenağaç civarındaki tesislerde konaklayabilirsiniz.

Kiraz Yaylası’nda bakkal, kasap ve restoran seçenekleri bulunuyor. Biraz eğlence arayanlar derede balık tutabilir ya da çim kayağı yapmayı deneyebilir. Yayla her yıl Temmuz ayının üçüncü cuması Ayeser Şenlikleri ile daha hareketli bir hal alıyor. Yayla şenliklerini merak edenler tatil tarihlerini buna göre düzenleyebilir. Yaylaya yaz aylarında minibüslede ulaşmak mümkün.

Lapazan Yaylası

Lapazan Yaylası

2200 m rakımlı Lapazan Yaylası oldukça bakir bir doğaya sahip. Bu nedenle yaylaya ulaşmak için tercih edilebilecek aracın arazi tipi olması daha sağlıklı bir yolculuk imkanı sunar. Özellikle bakir bir doğada kamp yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir nokta. Bölge oldukça bakir olduğu için herhangi bir tesis yok.

Trabzon Maçka’da gezilecek yerler listenize Şolma, Mavura, Kiraz ve Lapazan yaylalarını ekleyerek hem doğayla iç içe bir tatil geçirebilir hem de yayla şenlikleriyle eğlencenin tadına varabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir