Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi, Trabzon şehir merkezinde, şehrin en yüksek kesiminde yer almaktadır. Geçmişten günümüze en iyi durumda ulaşbilen eselerin başında gelen Trabzon Kalesi, deniz kıyısından başlayarak şehrin arkasındaki tepelere kadar uzanır.

Trabzon surları Yukarı Hisar, İç Kale, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölüme ayrılmaktadır. Kalenin ilk kalıntıları milattan önce 4.YY’a dayandırılır. Bu kalıntılar üzerine Bizans İmparatoru II. Aleksios’un (1297–1330) yaptırdığı Orta Hisar, Yukarı Hisar ve İç Kale’nin devamıdır.

Bazı kaynaklarda hipodrom, kule, hamam, saray gibi yapıların burada olduğuna değinilmiştir. Hisarın batısında imaret ve Zağanos kapıları, diğer bölümlerde Tabakhane ile Kule kapıları yer almaktadır. Ayrıca burada Orta Hisar Camisi (Panagia Chrysokephalos Kilisesi), yeni Cuma Camisi (Hagios Eugenius), Hükûmet Konağı, Zağnos Köprüsü, Kule Hamamı, Çifte Hamam, Amasya Camisi, Şirin Hatun Camisi ve Musa Paşa Camisi yer almıştır. 

Trabzon Kalesi – 2

Aşağı Hisar, batıdan Zağanos burcunun hemen yanı başından denize kadar inmektedir. Doğusunda Pazar ve Mumhane kapılarının bulunduğu bu surlar güneyde Orta Hisar surlarıyla birleşmektedir. Aşağı Hisar’ın çevresinde St.Andrea Kilisesi (Molla Siyah Camisi) Hoca Halil Camisi, Pazarkapı Camisi, Kundupoğlu ve Yarımbıyıkoğlu Evleri, Sekiz Düzenli Hamam, Tophane Hamamı, Hacı Arif Hamamı, İskender Paşa Çeşmeleri gibi tarihi eserler yer almıştır. 

Evliya Çelebi bu kaleden şöyle söz etmiştir: “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”. 

2 cevap

  1. Enes Beze dedi ki:

    Karadeniz turum sırasında Trabzon’un pek çok yerini gezdim. Gerçekten görülmeye değer çok kıymetli miraslara sahip bir şehir. Sümela Manastırı’ndan Atatürk Köşkü’ne yaylalarından derelerine her yeri çok güzel. Muhakkak tekrar geri geleceğim:)

  2. Fatma Kuleci dedi ki:

    Trabzon Kalesi’nin manzararı çok güzel. Keza buralara gelmişken sümela manastırını ve yaylaları muhakkak görmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir