Trabzon Çaykara Yaylaları

Trabzon Çaykara Yaylaları

Karadeniz doğasını içinizde hissetmek için yapmanız gereken ilk aktivite yaylaları ziyaret etmektir. Büyüleyici doğasıyla Çaykara’daki yaylaları sizler için listeledik.

Uzungöl Karester Yaylası

Uzungöl ve Karester Yaylası

Uzungölü ziyaretin ardından yaylara çıkarak doğanın sunmuş olduğu güzellikleri inceleyebilir. Hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. El değmemiş dokusunu koruyan Karester Yaylası’na nasıl gidilir diye merak edebilirsiniz. Kendi aracınız yoksa Uzungöl’den kalkan dolmuşlarla 2300 rakımlı yaylaya ulaşabilirsiniz.

Haldizen Yaylası

Haldizen Yaylası

Demirkapı Yaylas olarak da bilinen Haldizen Yaylası’nın Uzungöl’ün oluşumunda etkisi olan bir yayla olduğunu dile getirmekte fayda var. Yüksek rakımlı Demirkapı ve Karakaya dağlarının tepelerindeki y buzul göllerinden gelen sular Haldizen Deresi olup akıyor ve ardından bir heyelan gölü olan Uzungöl meydana geliyor.

Şekersu Yaylası

Şekersu Yaylası

Uzungöl’e en yakın yayla konumunda olan, Şekersu Yaylası yüksek rakımı, temiz havası ve bir anda kendinizi bulutların üzerinde hissedeceğiniz doğasıyla sizleri bekliyor. Özellikle yaz aylarında Uzungöl’ü ziyarete gelen ziyaretçilerin uğrak duraklarından biri.

Sultan Murat Yaylası

Sultan Murat Yaylası

İsmini I.Sultan Murat’ın İran seferinden dönerken konaklamasından alan Sultan Murat Yaylası’nda her yıl 23 Haziran’da Şehitleri Anma Günü düzenleniyor. Yayla şenliklerini merak edenler ve ilgi duyanlar ise her yıl 20 Ağustos’ta düzenlenen Yayla Ortası Şenlikleri’ne katılabilir.

Yukarıda saymış olduğumuz yaylalar Uzungöl’e oldukça yakın. Kendi aracınız veya merkezden kalkan dolmuşlarlara ziyaret edilebilir. Uzungöl’e gelmişken büyüleyici doğaya sahip bu yaylaları ziyaret etmeyi unutmayın. Trabzon’da gezilecek yerlerin arasına yaylaları eklememek hata olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir