Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Trabzon şehrimizin Maçka ilçesinde yer alan Altındere Köyü yakınında bulunan Altındere Vadisi eteklerine kurulu olan Sümela Manastırı’na gitmek için öncelikle Altındere Köyü’ne ulaşmanız gerekiyor.

Köyün içinden minibüslerle manastıra ulaşmak mümkün ancak sağlık durumunuz müsaitse 25 dakikalık eşsiz Karadeniz doğası ve kuş sesleri eşliğinde yapacağınız yürüyüşle de ulaşabilirsiniz. Ki doğanın ve tarihin tadına varmak ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan yürüyüşü tavsiye ederiz. 

Manastır ziyaretinin ardından Altındere Vadisi Milli Parkı içerisinde gezinize devam edebilirsiniz. 

[]

Tarih ve doğa severlerin uğrak noktası ve Karadeniz Turu’nun güzergahlarının başında gelen manastırla ilgili en çok merak edilen soru Sümela Manastırı’na nasıl gidilir oluyor. Trabzon gibi tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerini büyüleyen bir şehri ziyaret etmişken, Altındere Vadisi Milli Parkı ve manastırı ziyaret etmeden gitmek olmaz. Milli Park içerisinde keyifli vakit geçirebileceğiniz etkinlikler mevcut. Ayrıca bölge dönem dönem çeşitli spor dallarına da ev sahipliği yapıyor. 

Havalimanından veya otogardan Maçka’ya hatta direkt Sümela Manastırı’na giden otobüsleri bulmak mümkün. Bölge ziyaretiniz sırasında dilerseniz rehber hizmeti de alabilirsiniz.

Sümela Manastırı’na ulaşmak için Google Haritalar ve Yandex Navigasyon gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz. Oldukça büyük ve sık ziyaretçi akınına uğrayan bu bölge için doğru rota oluşturacaktır. Rota oluştururken adrese dikkat etmenizi önemle tavsiye ederiz.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için çıkacağınız bu seyahatte gerekli güvenlik önemlerini almanızı önemle tavsiye eder, yolunuzun açık olmasını dileriz.