Bilgilendirme

Anadolu’nun en önemli simgelerinden biri olan Sümela Manastırı hakkında en çok merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Manastırın açılış ve kapanış saatleri nedir?

YAZ DÖNEMİ

1 Nisan – 1 Ekim

Açılış Saati: 08:00

Kapanış Saati: 19:00

KIŞ DÖNEMİ

1 Ekim- 1 Nisan

Açılış Saati: 08:00

Kapanış Saati: 17:00

Gişe Yaz/Kış Kapanış Saatleri

Yaz Dönemi: 18:45
Kış Dönemi: 16:45

Kapalı Günler
Her gün açık

Giriş ücreti ne kadar?

Manastırın giriş ücreti kişi başı 10 TL’dir.

Nasıl gidilir?

Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere Köyü’nden minibüslerle veya doğa içerisinde yapacağınız 25 dakikalık yürüyüşle manastıra ulaşmak mümkün.

Kim tarafından yapıldı/yaptırıldı?

Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (İ.S. 375– İ.S.395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronius adında iki rahip tarafından kurulduğu düşünülmektedir.

Restorasyon durumu nedir?

Manastır tarihi boyunca pek çok kez restore edilerek yenilenmiş ve yeni eklemeler yapılmıştır. İlk olarak rabzon Komnenosları Prensliği’nden  III. Alexios (1349-1390) dönemi ve sonrasında gelen oğulları tarafından yenileme ve eklemeler yapılmıştır. 18. ve 19. YY.’da yapılan restorasyonların yanı sıra yeni yapıların da eklenmesiyle bugünkü görünüme kavuşmuştur. 

Son olarak 2015 yılında restorasyonuna başlanan manastır kısmi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Bu nedenle pek çok ziyaretçi restorasyon çalışmaları bitti mi sorusunu soruyor. 2020 yılı içerisinde restorasyon çalışmalarının son bulması ve müzenin tamamının ziyaretçilere açılması planlanmaktadır.

Manastırın bölümleri nelerdir?

İlk yapıldığında Kaya Kilisesi, mutfak ve din adamları için odalar bulunuyordu. Son eklemeler ve yapılan çalışmalarının ardından öğrenci odaları, eğitim alanları, mutfak, bir kaç şapel ve son olarak çilehaneler ortaya çıkarılmıştır.

Manastırın içinde neler var?

Bizans ve Hristiyanlık kültürüne ait bir çok eserin yanı sıra Türkler’e ait izler de bulunmaktadır. Detaylı olarak görmek için 360 Derece Sümela Manastırı Turu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sümela Manastırı’nın hikayesi nedir?

Atina’da yaşayan Barnabas ve Sophronius adında iki keşişin rüyalarında İncil’in yazarlarından olan Aziz Luka’yı görmeleri ve Aziz Luka’nın kendilerine gösterdiği bu bölgeye kilise yapmalarını istemesi üzerine yapıldığına inanılmaktadır. Detaylı olarak öğrenmek için Tarihçe sayfasını inceleyebilirsiniz.