Atatürk Köşkü Müzesi

Atatürk Köşkü Müzesi

trabzonda-gezilecek-yerler-ataturk-kosku-muzesi
Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi

Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin ilanından sonra büyük yurt gezisi düzenlemiş ve bu kapsamda Anadolu’daki pek çok şehri ziyaret etmiştir. Tarih 15 Eylül 1924’ü gösterdiğinde ise eşi Latife Hanım ve yakın arkadaşları ile Trabzon’a gelmiştir. 2 gün kaldığı Trabzon’da Soğuksu Sırtları’nda yer alan çam ormanlarının içindeki Kostantin Kabayanidis tarafından 1890 yılında yazlık olarak yaptırılan ardından cumhuriyetin ilanından sonra Trabzon Müzesi olarak kullanılan köşkte konaklamıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ikinci kez Trabzon’u 27 – 29 Kasım 1930 tarihinde ziyaret etmiş. Ancak Türk Ocağı Binası’nda konaklamıştır.

Köşk, bodrum dahil dört katlıdır. Rönesans ve Avrupa kültürüne ait izler taşımaktadır. Köşkün üçüncü katı ise Atatürk’ün odasıdır. 1930 yılında Trabzon Özel İdaresince tescil edilerek İl Daimi Encümeninin 18.5.1931 tarih ve 361 sayılı kararıyla Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine “ temlik” edilmiştir. Daha sonra Trabzon’dan oluşturulan bir heyet Ankara’ya giderek köşkün tapusunu ve anahtarını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e teslim etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kendi ifadesiyle büyük mutluluk yaşayarak iki gece geçirdiği köşkte, Trabzon ve Trabzonlular için olduğu kadar Türk Tarihi için de sonsuza denk unutulmayacak ve sürekli örnek teşkil edecek bir davranışa imza atmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 11 Haziran 1937 gecesi bu Köşk’te bütün mal varlığını canından çok sevdiği Türk halkına armağan etme kararı almış ve mal varlığının bir listesini hazırlayıp, gereğinin yapılması için Başbakan’ a göndermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir