Altındere Vadisi Milli Parkı

Altındere Vadisi Milli Parkı

altindere-vadis-milli-parki-gezilmesi-gereken-yerler-trabzon

Karadeniz’in eşsiz doğası ve tabiatının en güzel örneği olan Altındere Vadisi Milli Parkı, her yıl doğa ve tarih severlerin uğrak durağı oluyor. Vadinin en büyük simgesi ise Sümela Manastırı.Manastır ziyareti öncesi ve sonrası ziyaretçilerin keyifli vakit geçireceği vadi içerisinde yeme-içme, dinlenme alanları ve yürüyüş parkuları bulunmaktadır. 1987 yılında milli park ilan edilen bölgenin büyüklüğü 4468 hektardır.

altındere milli parkı nerede

Altındere Vadisi Milli Parkı , Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ve Trabzon şehrinin en ilgi çeken noktasıdır. Özellikle orman, vadi ve akarsu peyzajlarının hakim oluşu doğayla iç içe keyifli ve huzurlu zaman geçirmek için oldukça uygun koşullar sağlıyor. Vadi kampçılık, tırmanma, sportif balık avcılığı, doğa araştırması, bilimsel çalışmalar  açısından oldukça kıymetli.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin eşsiz bitki örtüsünün örneklerini, Altındere Vadisi Milli Parkı içerisinde görmek mümkün. Yükseltiye göre değişim gösteren vejetasyon tiplerinden ikisini oluşturan orman ve alpin vejetasyonu Milli Parkta gerek eşsiz bir kompoziyon gerekse de farklı mevsimlerde sergiledikleri görünüm açısından en önemli estetik kaynağıdır.

Bir cevap

  1. Ebru Akman dedi ki:

    Altınderenin ok çok çok güzel bir doğası var. Herkese tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir