360 Derece Tur

Son zamanlarda Karadeniz bölgesine olan ilgi fazlasıyla arttı. Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar her geçen gün bölgenin tarihiyle ilgili yeni yeni ipuçları vermeye devam ediyor. Hal böyle olunca Trabzon başta olmak üzere Karadeniz bölgesine olan yerli ve yabancı turist ilgisini de arttırdı. 

sümela manastırı nerededir

Düzenlenen Karadeniz turlarının olmazsa olmaz durağı şüphesiz Sümela Manastırı. Hem sabırsızlanıp gitmeden önce görmek isteyenler hem de fırsat bulamayıp bu eşsiz eser hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin tercihi 360 derece Sümela Manastırı turu oluyor. 

Eşsiz Karadeniz doğasına sahip Altındere Vadisi’ne kurulu olan manastırın çevresinde bulunan milli park da ziyaretçilerin bölgeden ayrılırken duydukları memnuniyete katkıda bulunacak güzellikte.

Tertemiz doğası ve büyüleyici atmosferiyle doğa ve tarih severlerin vazgeçilmez noktalarının başında gelen Altındere Vadisi’nin içerisinde bulunan yürüyüş parkurunu kullanarak 25 dakikalık bir yürüyüşle manastıra ulaşmak mümkün. Hem bölgenin kendisine has doğasının bedenimizde yarattığı hisler hem de tarihi dokuyu ruhumuzu aydınlatması bu yürüyüşün tercih edilme sebebi oluyor.

where is sumela manastiri

Elbette 360 derece Sümela Manastırı turu yalnızca yapının ve yapının bulunduğu vadiye ait ipuçları taşıyor. Ancak kesinlikle gidilip görülmesi bir büyüleyici bir başyapıt.

Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Alntındere Vadisi her yıl 1.000.000’dan fazla yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu ziyaretlerin amacı içerinde hiç şüphe yok ki inanç turizmi de var. Çünkü Sümela Manastırı, Ortodoks Hristiyanlar için önemli bir ibadethane niteliğini de taşıyor.  Bu nedenle ziyaret edemeyen Ortodoks Hristiyanlar da Sümela Manastırı’nı 360 derece olarak online olarak inceleyebiliyorlar.